Dalšími příznaky jsou horečka, závratě a bolest nebo otoky nohou.

„Pomyslím si: Dobře, dnes jsem dlouho seděl. Vstanu a projdu se a uvidím, jestli to pomůže,“ říká.

Pokud problém nezmizí, ví, že může zavolat svému lékaři. Zatím to ale dělat nemusela.

Podnikněte kroky ke snížení rizik

„Máme velmi dobré pokyny pro zvládání hluboké žilní trombózy, a to jak časně, tak později,“ říká Passman. Kromě užívání léků, které vám předepíše lékař, můžete každý den dělat malé věci, abyste zabránili další sraženině.

Snažte se například dlouho nesedět. Pokud se tomu nemůžete vyhnout, provádějte pohyby mezi patou a špičkou, abyste namířili a protáhli chodidla, nebo jimi kružte, abyste rozproudili krev v nohách. Udělejte vše pro to, aby se cvičení vešlo do vašeho dne; i krátké procházky jsou skvělé. A pokud se potřebujete dostat na zdravější váhu, promluvte si se svým lékařem o plánu, který je pro vás dobrý.

Vyhledejte další podporu

Pokud se vaše úzkost nezlepší nebo pokud vám začne překážet ve vašich vztazích nebo každodenním životě, přemýšlejte o konzultaci s poradcem. Mohou vás naučit metody zvládání, jako je všímavost (naučení se zůstat v daném okamžiku) nebo meditace, abyste zvládli své starosti. Pokud jste již měli úzkost před DVT, „vyhledání dřívější pomoci může být dobrý nápad,“ říká Passman.

Spojte se s ostatními

Skupina podpory DVT vám umožní slyšet, jak se ostatní vyrovnávají se svou úzkostí. Mohou vám také poskytnout nějaké nápady, jak to zvládnout. Když Wyen našla webovou stránku National Blood Clot Alliance (NBCA), StoptheClot.org, „Začala jsem vidět, že i aktivní lidé jako já mají krevní sraženiny,“ říká. “Bylo úlevné vědět, že lidé prošli tím, čím jsem prošel já.”

Pamatujte, že vaše podpůrná skupina je tu, aby vám poskytla emocionální pomoc, říká Passman, ale váš lékař je stále tím nejlepším zdrojem lékařské rady.

Dnes Wyen pracuje pro NBCA a pomáhá moderovat její online podpůrné komunity. „Součástí mé práce je říct ostatním, kteří se po DVT cítí úzkostlivě: ‚Nejste tam jediný člověk‘,“ říká.

Funkce WebMD Recenzoval Michael W. Smith, MD dne 04. února 2021

Zdroje

ZDROJE:

Sara A. Wyen, manažerka komunikace a marketingu zdraví, National Blood Clot Alliance, Columbus, OH.

Marc A. Passman, MD, profesor chirurgie a ředitel, University of Alabama, Birmingham, Vein Program a UAB Vein Center; atestovaný specialista, cévní chirurgie; člen Společnosti pro cévní chirurgii; minulý prezident, American Venous Forum, Birmingham, AL.

National Blood Clot Alliance/StoptheClot.org: „Prevence hluboké žilní trombózy & Plicní embolie.”

Cirkulace: “Příručka pacienta k zotavení po hluboké žilní trombóze nebo plicní embolii.”

Severoamerické fórum pro trombózu: “Podpůrné skupiny.”

BMJ Open: “Dlouhodobé psychologické důsledky symptomatické plicní embolie: kvalitativní studie.”

Výzkum a praxe v trombóze a hemostáze: “Současná a budoucí zátěž žilní trombózy: Není jednoduše předvídatelná.”

Centrum pro výzkum krve ClotConnect/UNC: “Nová studie zkoumá psychologický dopad plicní embolie.”

Americká akademie rodinných lékařů/FamilyDoctor.org: „Vytěžte maximum ze svého jmenování lékařem.“

CDC: “Co je žilní tromboembolismus?”

Severoamerické fórum o trombóze: „Prevence, zvládání a prosperita s trombózou“.

Léky na ředění krve zachraňují životy. Ale mají také vedlejší účinky, jako je krvácení. Nehody se stávají, ale je důležité dostat své krvácení pod kontrolu. Zde je to, co potřebujete vědět.

Krvácení z dásní

Navlhčenou žínkou nebo čajovým sáčkem pevně zatlačte na krvácející část dásní. Dělejte to po dobu 30 minut. Následujících 24 hodin:

Pijte horké nápoje Použijte brčko Plivat Opláchněte Kouř

Po dobu 2 až 3 dnů se vyhněte tvrdým jídlům, jako jsou preclíky a ořechy. Zavolejte svého zubaře nebo lékaře, pokud se krvácení nezastaví po 1-2 hodinách.

Abyste snížili riziko krvácení z dásní:

Nepoužívejte párátka Používejte zubní kartáček s měkkými štětinami Použijte voskovanou nit Na noc vyndejte zubní protézy nebo držáky, abyste si odpočinuli

Krvácení z nosu

Stiskněte nosní dírky k sobě prsty pod kostí. Držte 5 minut rovně, bez přestávek. Pokud to nepomůže, zkuste dekongestant nosní sprej. Můžete si ho koupit v místní lékárně. Následuj tyto kroky:

Dejte dva stříkačky do krvácející nosní dírky Stiskněte nosní dírky k sobě na 15 minut Udělejte to znovu, pokud stále krvácíte Okamžitě jděte na pohotovost, pokud to po třech pokusech nepřestane

Malé rány

Pokud se trochu říznete žiletkou nebo kuchyňským nožem, pravděpodobně nebudete potřebovat lékařskou pomoc. K zastavení krvácení:

Přiložte na ránu čistý ručník nebo obvaz Pevně ​​na něj zatlačte, dokud se krvácení nezastaví

Jakmile se krvácení zastaví, budete muset ránu vyčistit. Fyziologický roztok je bezpečnou možností a čistí většinu řezů. Pokud je to opravdu špinavé, budete potřebovat něco silnějšího. V místní lékárně si můžete koupit přípravek na čištění ran. Pomůže to dostat bakterie a nečistoty ven. I jód funguje. Možná budete také potřebovat speciální obvaz nebo obvaz na rány. Pokud si nejste jisti, co koupit, zeptejte se lékárníka.

Abyste snížili riziko malých ran:

V případě potřeby noste cyklistickou helmu a další bezpečnostní pomůcky Při práci s nářadím všeho druhu používejte ochranné rukavice Buďte opatrní při stříhání vlasů nebo nehtů Nenoste sandály ani jiné boty s otevřenou špičkou, abyste se nepořezali na chodidlech

Pokračování

Velké rány

Nepokoušejte se to vyčistit. To může způsobit, že bude více krvácet. K zastavení krvácení:

Na ránu přiložte čistý ručník, hadřík nebo obvaz Pevně ​​na ni zatlačte, dokud se krvácení nezastaví (netlačte na něco, co vám uvízlo v kůži) Držte jej na místě lékařskou páskou nebo rukama. Zvedněte zranění nad srdce, pokud můžete

Pokud krev prosakuje, stačí přidat další ručník, látku nebo obvaz. Tlačte na něj.

Škrtidlo vyrobte pouze v případě, že víte jak a vaše zranění je životu nebezpečné. Postupujte podle těchto tipů:

Snažte se zůstat v klidu Lehněte si pod deku, abyste zůstali v teple Zůstaňte pokud možno v klidu

Zavolejte 911 nebo okamžitě jděte na pohotovost, pokud:

Krvácení se nezastaví Rána je velmi hluboká nebo špinavá Máte necitlivost nebo bolest Máte zarudnutí, hnis nebo otok Vaše teplota je nad 101 stupňů Rána má nepříjemný zápach WebMD Medical Reference Recenzoval Neha Pathak, MD dne 04. února 2021

Zdroje

ZDROJE:

Národní aliance pro krevní sraženiny: “Žijte svůj nejlepší život při užívání léků na ředění krve.”

Michiganská medicína: “Péče o řez: Pro lidi, kteří užívají léky na ředění krve.”

Divize vzdělávání American College of Surgeons: “Program vzdělávání chirurgických pacientů.”

Mayo Clinic: “Silné krvácení: První pomoc.”

Tyco Healthcare: “Čištění ran.”

Americká akademie ústní medicíny: “Ředidla krve a péče o zuby.”

Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče: “Pilulky na ředění krve: Váš průvodce jejich bezpečným používáním.”

Univerzitní nemocnice Harrington Hearth & Vaskulární institut: “Jak zabránit krvácení při užívání léků na ředění krve.”

University of Utah Health: “ER nebo ne: Krvácení z nosu.”

Clevelandská klinika: “Krvácení.”

Každý ví, jaké to je cítit se bez dechu několik minut poté, co vyběhnete nebo vyšplháte po schodech. Ale pro některé lidi mohou být potíže s dýcháním známkou toho, že problém s plícemi jim brání pracovat tak, jak by měly. Na rozdíl od lidí, kteří se po návalu cvičení trochu zadýchají, mohou lidé s onemocněním plic pociťovat dušnost i při velmi malé aktivitě.

Existují dva druhy plicních problémů, které mohou způsobit dýchací potíže. Někdy plíce ztuhnou a vyžaduje více práce, aby se roztáhly, když se nadechnete. V jiných případech se dýchací cesty plic zúží. To ztěžuje vzduch opustit plíce. A když v plicích zůstane příliš mnoho vzduchu, můžete pociťovat dušnost.

Pokud máte problémy s dýcháním, navštivte svého lékaře. Udělají vám fyzickou prohlídku a mohou provést některé další testy, aby zjistili problém, jako je rentgen hrudníku, krevní test a speciální plicní testy. Pokud se problémy s dýcháním objeví náhle a jsou vážné, zavolejte 911.

Plicní problémy, které ovlivňují vaše dýchání

Astma je dlouhodobé onemocnění, při kterém jsou vaše dýchací cesty oteklé, zanícené a zúžené, takže je těžké dostat vzduch dovnitř a ven z plic. Spolu s pocitem nedostatku dechu můžete také sípat, což znamená, že při dýchání vydáváte zvuk pískání. Neexistuje žádný lék na astma, ale léčba může hodně pomoci. Je důležité léčit příznaky, když je poprvé zaznamenáte. To znamená jít k lékaři.

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) může způsobit, že máte pocit, že máte tak sevřený hrudník, že nemůžete dýchat. Stejně jako astma může způsobit sípání. Můžete kašlat a vytvářet lepkavý, slizký hlen. Neexistuje žádný lék na CHOPN, ale existují způsoby, jak se cítit lépe. Váš lékař může například chtít, abyste používali inhalátor, prováděli dechová cvičení a naučili se techniky, které vám pomohou snadněji dýchat.

Pneumonie je infekce v jedné nebo obou plicích způsobená bakteriemi nebo viry. Dráždí vzduchové vaky v plicích a ty se plní tekutinou. Příznaky, že to můžete mít, zahrnují dýchací potíže, horečku, zimnici a kašel s hlenem. Pneumonie může způsobit, že se cítíte velmi unavení, a může chvíli trvat, než se budete cítit lépe. Lékař vám dá antibiotika, která zahubí bakterie, a je velmi důležité dokončit léčbu, i když se cítíte lépe.

Pokračování

Plicní embolie znamená, že něco, obvykle krevní sraženina, zablokovalo tepnu v jedné z vašich plic. Je to vážný problém, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Příznaky plicní embolie jsou zrychlené dýchání, zrychlený srdeční tep a možná ostrá bolest na hrudi při nádechu. Dalšími příznaky jsou horečka, závratě a bolest nebo otoky nohou.

Plicní fibróza je zjizvení v plicích, které ztěžuje dostat do těla dostatek kyslíku. Obvykle není známa příčina, která se nazývá idiopatická plicní fibróza. Někdy je to způsobeno jinými nemocemi, vašimi geny, nebo když dlouhodobě dýcháte azbest či jiný průmyslový prach. Mezi příznaky tohoto problému patří dušnost, dokonce i v klidu, a suchý kašel. Budete muset navštívit svého lékaře, abyste zjistili, jak se můžete cítit lépe a snadněji dýchat.

Pomozte si snáze dýchat

Váš lékař může navrhnout léky a další způsoby léčby vašeho problému s dýcháním. Můžete si ale také pomoci sami:

Užívejte svůj lék přesně tak, jak vám jej lékař předepsal. Požádejte svého lékaře o vytvoření „akčního plánu“, který vám řekne, co dělat, pokud máte náhlou dušnost. Zeptejte se na způsoby, jak zpomalit dýchání a hlouběji se nadechnout. Snažte se tolik nespěchat. Posaďte se před ventilátor. WebMD Medical Reference Recenze: Nayana Ambardekar, MD dne 27. června 2020

Zdroje

ZDROJE:

Verze spotřebitelské příručky Merck: „Dýchavost“.

Národní institut srdce, plic a krve NIH: “Co je astma?”

Série informací pro pacienty American Thoracic Society: “Dýchavost.”

Národní institut pro stárnutí, Age Page: „Porozumění plicním problémům – každý dech počítejte“.

Mayo Clinic: “Plicní embolie.”

Mayo Clinic: “Intersticiální plicní onemocnění.”

Nadace pro plicní fibrózu: “O PF.”

Vy a váš lékař můžete při léčbě netuberkulózního mykobakteriálního plicního onemocnění (NTM) spolupracovat jako tým.

Při pravidelných prohlídkách se poraďte se svým lékařem o svém pokroku, léčbě a o tom, co můžete udělat, abyste se o sebe postarali.

Tipy na schůzku

Zapište si všechny otázky, příznaky nebo vedlejší účinky, které jste měli od vaší poslední návštěvy. Požádejte člena rodiny, partnera nebo přítele, aby šel s vámi a dělal si poznámky. Vezměte si s sebou kalendář, abyste si mohli zapsat jakékoli změny, kdy si vezmete léky nebo kdy budete potřebovat testy.

Získejte fakta

Požádejte lékaře, aby vám řekl něco více o NTM plicním onemocnění. Pokud víte o své nemoci více, možná budete mít lepší představu o tom, co můžete očekávat.

Můžete klást otázky jako:

Který kmen bakterií způsobil mou infekci? Vaše přesná infekce může lékaři pomoci vybrat nejlepší léčbu. Kde jsem mohl získat tuto infekci, abych se mohl těmto stránkám v budoucnu vyhnout? Vířivky, kryté bazény a zapařené koupelny jsou místa, kde mohou tyto bakterie růst. https://recenzeproduktu.top/removio/ Mohu se po ukončení léčby znovu nakazit? Ano. Zjistěte, co můžete udělat, abyste tomu zabránili. Jsou mé příznaky normální? Toto onemocnění postihuje každého člověka jiným způsobem. Informujte svého lékaře, jaké příznaky máte. Mohu to předat ostatním? Ne. Není to nakažlivé. Vaše rodina se nemusí bát. Jak často budu muset chodit na testy? Váš lékař vám může poskytnout plán testů, jako jsou kultury sputa, které ukazují, jak dobře vaše léčba funguje. Možná budete také potřebovat pravidelné krevní testy nebo CT vyšetření, abyste mohli pořídit detailní snímky plic. Ty mohou pomoci lékaři sledovat váš pokrok.

Mluvte o léčbě

Proces může trvat rok i déle. Někteří lidé potřebují průběžnou léčbu, aby tuto nemoc udrželi pod kontrolou.

Tyto otázky vám pomohou vědět, co můžete očekávat:

Jaké léky budete předepisovat? Pro každý typ infekce NTM se v kombinaci používají různá antibiotika.

Pokračování

Proč musím užívat více než jedno antibiotikum? Většina lidí s plicním onemocněním NTM potřebuje kombinaci léků. Jedno antibiotikum obvykle infekci nevyléčí.

Jaké vedlejší účinky mohu očekávat? Všechna antibiotika mohou způsobit nežádoucí účinky. Některé jsou vážné, například ztráta sluchu. Zjistěte, kdy zavolat lékaře. Zeptejte se, jestli existuje něco, co můžete udělat pro zvládnutí vedlejších účinků.

Jak dlouho budu brát léky? Typ infekce a váš celkový zdravotní stav mohou ovlivnit, jak dlouho bude vaše léčba trvat. Někteří lidé užívají léky až 2 roky. Výsledky vašich testů pomáhají lékaři rozhodnout, kdy můžete přestat.

Jak často budu muset své léky užívat? Požádejte lékaře, aby vám vysvětlil, kdy máte užívat léky, jak je užívat a co dělat, když vynecháte dávku.

Budu potřebovat operaci? Můžete ji použít k odstranění poškozené tkáně. Může vám pomoci snadněji dýchat. Zeptejte se svého lékaře, zda je to pro vás to pravé.

Zeptejte se na doplňkovou léčbu a tipy na sebeobsluhu

Je toho hodně, co můžete udělat sami, abyste se cítili lépe. Poraďte se se svým lékařem o doplňkové léčbě, kterou můžete vyzkoušet, nebo o zdravých změnách, které můžete provést ve své každodenní rutině.

Jakmile s léčbou skončíte, můžete také podniknout kroky k prevenci nové infekce.

Mohou mi doplňkové léčby pomoci vykašlat více hlenu? Můžete vyzkoušet zařízení na zamlžení a techniky odkašlávání, které vám pomohou vyčistit plíce a lépe dýchat. Než sami vyzkoušíte jakoukoli novou léčbu, zeptejte se svého lékaře.

Mám změnit stravu nebo aktivitu? Aerobní cvičení, jako je každodenní procházka, je pro vás dobré, pokud máte plicní onemocnění NTM. Jezte zdravé jídlo a řiďte si váhu, pokud můžete.

Jak mohu zabránit novým infekcím? Bakterie NTM často číhají na vlhkých, zapařených místech. Poraďte se se svým lékařem o tom, jak snížit riziko. Možná budete moci provést jednoduché změny, jako je použití ventilátoru k odstranění páry z koupelny po sprchování.

Co mohu udělat, abych zvládl své pocity? Jako každé chronické onemocnění může NTM plicní onemocnění způsobit, že se budete cítit depresivně, úzkostně nebo ve stresu. Ozvěte se, pokud to máte těžké. Zeptejte se lékaře na léčbu, poradenství nebo podpůrné skupiny.